Nadmerné potenie

Pri zvýšenom potení nôh sa uvoľňujú rôzne látky, ktoré sú príčinou nepríjemného, intenzívneho zápachu.

Pri známych príčinách nadmerného potenia je nevyhnutné, aby sme upravili a liečili základné ochorenie. Liečebný postup závisí od rozsahu potenia. Najčastejšie sa postupuje od najmenej zaťažujúcich metód po chirurgické riešenie problému.

Psychovegetatívne ovplyvnenie pomocou autogénneho tréningu, hypnózy a psychoterapie sa často minie účinku, no v niektorých prípadoch býva úspešné.

Z fyzikálnych možností liečby sa pri nadmernom potení dlaní a stupají využíva ionoforéza: na dlane a nohy, namočené v nádobe s vodou, sa aplikuje jednosmerný prúd nízkej intenzity (sedenie trvá 15 – 30 minút). Účinok pretrváva len 2 až 3 týždne, a preto je nevyhnutné pokračovať v tomto spôsobe liečby dlhodobo. Nesmie sa ale aplikovať u ľudí s kovovými náhradami, ani pri poruchách srdcového rytmu.

Systémovo podávané lieky tiež nevedú k želateľnému efektu. Majú veľa vedľajších účinkov, no malý protipotivý efekt. Alternatívna medicína – homeopatia, akupunktúra, masáže a fytoterapia – tiež nepreukazuje výraznejší efekt. Používaný extrakt zo šalvie lekárskej je bez vedľajších účinkov: pije sa vo forme čajov, alebo sa užívajú tabletky.

Zvýšené potenie veľmi znepríjemňuje život človeka. Súčasné liečebné metódy, spolu so zvýšenou hygienou, však dokážu potenie regulovať na únosnú mieru, tak, aby nezaťažovalo postihnutého, ani jeho okolie. Treba si uvedomiť, že potenie je prirodzený spôsob termoregulácie a odstraňovania niektorých metabolických produktov z tela.

Ako viem, či sa nadmerne potím?

  1. Keď je počas vyšetrenia priemer škvrny na tričku:
  • menší ako 5 cm, hyperhidrózu nemáte,
  • v rozmedzí 5 – 10 cm, ide o miernu hyperhidrózu,
  • v rozmedzí 10 – 20 cm, ide o strednú hyperhidrózu,
  • nad 20 cm, ide o ťažký stav hyperhidrózy.
  1. Najčastejšie sa používa škrob-jódová skúška (tzv. Minorov test). Na miesta zvýšeného potenia, sa nanesie roztok jódu, ktorý sa po vyschnutí prekryje škrobom. Vzájomná reakcia sa prejaví silno modrým sfarbením – tam, kde je nadbytok potu.
  1. Pomocou filtračného papiera. Papier sa priloží na postihnuté miesto. Keď absorbuje pot, odváži sa. Táto metóda sa používa najmenej.