Ako bojovať proti poteniu?

Kozmetická pomoc

Najčastejšie sa lokálne používajú deodoranty a antiperspiranty.

Deodoranty prekrývajú až odstraňujú zápach tela. Antiperspiranty zabraňujú zápachu a znižujú produkciu potu. Prekrytie zápachu umožňujú špeciálne parfumované oleje, ktoré pôsobia aj proti množeniu baktérií.

Antiperspiranty obsahujú látky, ktoré pôsobia vysušujúco, no zároveň proti baktériám. Prvé existovali už koncom 19. st., ako krém s aktívnou látkou – zinkoxidom. Neskôr sa používali roztoky, ktoré obsahovali chloridy železa a hliníka. Ich nevýhodou však bolo, že dráždili a farbili kožu.

Od konca 40-tych rokov sú najúčinnejšími a najviac používanými antiperspiranty soli hliníka. Soli hliníka sú telom dobre tolerované. Výsledkom ich pôsobenia je dočasné uzavretie hornej časti vývodu potnej žľazy. Prirodzené obnovovanie pokožky vedie (po 2 – 3 týždňoch) k odstráneniu tejto zátky.

Na druhej strane, neustále používanie antiperspirantov spôsobuje zvýšený tlak v potných žľazách. Chronické zadržiavanie potu môže viesť k postupnému rozšíreniu a deštrukcii žľazy, s konečnou stratou jej vylučovacej funkcie.

Antiperspiranty majú byť nanášané na kožu večer, kedy sú malé potné žľazy nečinné. Ráno sa ich zvyšky odstránia. Po 3 – 5 použitiach je koža suchá, a vtedy postačí užívanie raz za týždeň.

Pre vyšší efekt na dlaniach a stupajach sa odporúča použiť plastikovú fóliu. Na veľké potné žľazy soli hliníka nepôsobia, ale ich súčasný antibakteriálny účinok znižuje možnosť rozkladu potu a obmedzuje vznik zapáchajúcich látok.

 

Iné spôsoby boja proti poteniu

BOTULOTOXÍN

V posledných rokoch sa stala populárnou injekčná aplikácia botulotoxínu. Ten blokuje prenos nervového impulzu na neuromuskulárnu platničku, a následne na potnú žľazu. Používa sa najmä pri nadmernom potení v podpazuší, ale aj na dlaniach a stupajach. Účinok nastupuje po 3 – 5 dňoch a pretrváva 6 – 12 mesiacov. Pri aplikácii do dlaní sa ale môže znížiť ich citlivosť, čo spôsobí slabosť drobných svalov rúk. 

Toxín sa naviaže do nervových buniek, a tým zablokuje uvoľnenie acetylcholínu– látky, ktorá je prítomná v ľudskom tele, a ktorá je potrebná na prenos nervových impulzov z nervu na sval. Pre nemožnosť uvoľniť acetylcholín, potom dochádza k uvoľneniu, resp. paralýze svalstva, čo sa využíva napríklad pri korekcii škúlenia, alebo v estetickej chirurgii.

Acetylcholín však nie je zodpovedný iba za pohyb svalstva, ale aj za stimuláciu potenia. V tomto prípade botox blokuje a znižuje potenie.

Existuje až 7 typov toxínu. Najstarší a najčastejšie používaný je botulotoxín A, ale dnes sa začína využívať silnejší, dlhšie pôsobiaci botulotoxín B. Tento však na slovenskom trhu ešte nedostanete.

Je BOTULOTOXÍN NEBEZPEČNÝ?

V „príbalovom letáku“ sa o botulotoxíne píše, že najčastejším nežiaducim účinkom pri liečbe nadmerného potenia je bolesť v mieste aplikácie. Túto bolesť možno zmierniť chladením, studenými obkladmi alebo kryovrecúškami(vrecúškami s ľadom). Podľa anesteziologičky z plastickej a estetickej chirurgie v Bratislave, anestetiká (lieky na znecitlivenie) potrebné nie sú, a ani sa pri pichaní botulotoxínu nepoužívajú.

V ojedinelých prípadoch sa používajú anestetické krémy na zabránenie bolesti. Menej častým nežiaducim účinkom pri aplikácií botoxu do dlaní a chodidiel, je mravčenie v prstoch, ktoré by však malo najneskôr do troch týždňov vymiznúť.

 

Vybratie veľkých potných žliaz

Medzi chirurgické metódy odstránenia nadmerného potenia patrí vybratie veľkých potných žliaz. Býva to však spojené s rizikom infekcie a tvorbou jaziev. Ďalšou možnosťou, najmä pri nadmernom potení dlaní, stupají a tváre, je prerušenie nervov. Moderná technika pracuje s jemnou metódou, a prináša skoro 100 % terapeutický úspech. Komplikáciou môžu byť bolesti a kompenzačné potenie na iných miestach.